03 listopada 2023

Umowa na wyłączność - czyli skuteczna droga we współpracy przy sprzedaży nieruchomości. 

Umowa na wyłączność to często Święty Graal pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wielu pośredników słyszało, mało widziało i stosowało. Pytanie brzmi, dlaczego? Przecież umowa pośrednictwa na wyłączność to szereg zalet ze współpracy dla obu stron. 

 

W tym artykule skupimy się na zaletach umowy na wyłączność dla Ciebie Drogi Kliencie. Jeśli zatem zastanawiasz się czy warto podpisać umowę zaufania podpowiemy Ci, że to jedyna słuszna decyzja! 

 

Czy wiesz, że jesteś w ogromnym błędzie myśląc, że umowa na wyłączność z biurem pośrednictwa pozbawia Cię szansy na szybką transakcję? Oto kilka przykładowych stwierdzeń, które słyszymy podczas rozmów z Klientami:

 

  • Nikt mi nie proponuje umowy na wyłączność!
  • Umowa otwarta to szybka sprzedaż. 
  • Jeśli podpiszę umowę na wyłączność, zabieram sobie szansę na szybką sprzedaż. 
  • Chcę też sprzedawać samodzielnie.

 

Nic bardziej mylnego! 

 

Czym jest umowa pośrednictwa na wyłączność? 

 

To inaczej wyłączne prawo jednego biura nieruchomości do sprzedaży Twojej nieruchomości. Umowa taka sporządzona jest na czas określony. W umowie pośrednictwa zawarta jest klauzula wyłączności, która mówi o tym, że żadne inne biuro nie będzie uprawnione do sprzedaży Twojej nieruchomości, ani też Ty sam nie będziesz jej sprzedawał. I to zazwyczaj budzi największy sprzeciw Klientów. 

 

Zastanów się teraz, czy idąc do mechanika naprawiacie Twoje auto po połowie? Mechanik naprawia silnik a Ty zmieniasz opony? A kiedy idziesz do fryzjera, to czy dzielisz się z nim pracą? Fryzjer nakłada farbę a Ty przycinasz końce? Niekoniecznie.

 

To jest właśnie praca na wyłączność - idziesz skorzystać z czyjejś usługi i ufasz, że ktoś tę usługę wykona dobrze od początku do końca. Tak samo jest w pośrednictwie nieruchomości, nawiązując współpracę z agentem nieruchomości na wyłączność, dajesz mu prawo do pośredniczenia w sprzedaży jako jedynemu reprezentantowi Twojej nieruchomości. 

 

I tak właśnie powinno wyglądać właściwe pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Gdyby wszystkie biura miały taki model pracy. 

 

 

 

A realia są inne...

 

Większość biur nieruchomości nawet nie zaproponuje Ci umowy na wyłączność, ponieważ standardem ich pracy będzie praca na umowach otwartych. Tak jest łatwiej. W Simple Investment Nieruchomości stawiamy na jakość, dlatego w naszym katalogu usług nie znajdziesz umowy otwartej. 

 

Czym jest umowa otwarta? 

 

Jest to proces sprzedaży, w którym uczestniczy jednocześnie kilka biur nieruchomości. Oddajesz zatem swoją nieruchomość pod ,,opiekę'' kilku biur na czas nieokreślony i do tego możesz też poszukiwać nabywcy we własnym zakresie. Krótko mówiąc, kto pierwszy, ten lepszy. Prawdopodobieństwo sprzedaży to najczęściej po prostu łut szczęścia, pytanie komu poszczęści się w pierwszej kolejności. 

 

W takim przypadku, lepiej, abyś sprzedawał nieruchomość samodzielnie. 

 

Poznałeś już różnice między umową na wyłączność a umową otwartą. Kolejną istotną kwestią są wady i zalety obu form współpracy z agencją nieruchomości. 

 

W przypadku umowy na wyłączność nie będziemy mówić o jej wadach, ponieważ tak naprawdę taka forma współpracy z agencja nieruchomości, jest dla Ciebie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza i trudno nam jest znaleźć wady wynikające z takiej formy współpracy z biurem.

 

Ale to z naszej perspektywy. Tobie Kliencie wydawać się może, że do wad zaliczyć można określony czas obowiązywania umowy oraz fakt, że nie możesz w tym samym czasie sprzedawać nieruchomości samodzielnie. Samodzielną sprzedaż wyjaśniliśmy powyżej na przykładach i uwierz nam, nie jest to absolutnie żadna wada. Natomiast czas obowiązywania umowy ustalasz w porozumieniu z pośrednikiem, masz więc na to realny wpływ. 

 

Zalety umowy na wyłączność.

 

Umowa na wyłączność  daje Ci możliwość kompleksowej obsługi Twojej transakcji. Nie musisz się niczym martwić, ponieważ masz pewność, że agent nieruchomość intensywnie pracuje nad sprzedażą Twojej nieruchomości. 

 

W Simple Investment Nieruchomości zajmiemy się między innymi: analizą stanu prawnego i faktycznego, wyceną, home stagingiem, profesjonalną fotografią, strategią marketingową i promocją oferty, negocjacjami warunków transakcji, będziemy też czuwać nad jej bezpieczeństwem a finalnie nad przekazaniem lokalu. Dodatkowo aktywnie poszukujemy nabywcy, aktualizujemy marketing, współpracujemy z innymi biurami pośrednictwa. Wyłączność to intensywna praca nad sprzedażą Twojej nieruchomości, poparta tygodniowymi raportami, dzięki czemu wiesz dokładnie, co udało się wykonać i jakie rekomendacje są stawiane na kolejne tygodnie. Wyłączność jest po to, abyś nie musiał się martwić i dopytywać. Oddajesz nieruchomość w ręce profesjonalisty, który zadba o to, aby efekt był satysfakcjonujący. 

 

Podsumowując, warto podpisać umowę na wyłączność, ponieważ jest to dla Ciebie oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim wyłączność gwarantuje, że agent nieruchomości pracuje dla Ciebie podczas kiedy Ty możesz odpoczywać. 

 

 

W przypadku umowy otwartej, sprzedaż  nieruchomości oraz współpraca z pośrednikiem wygląda nieco inaczej...

 

Myślisz, że oddając swoja nieruchomości do sprzedaży kilku agentom nieruchomości jednocześnie, zwiększasz szansę na sprzedaż. Jednocześnie, prywatne ogłoszenie sprzedaży również krąży po sieci. Jak to faktycznie wygląda? 

 

  • Na rynku mamy kilka takich samych ofert, często różniących się ceną,
  • Do ogłoszenia użyte zostają te same słabej jakości zdjęcia z logo różnych biur nieruchomości,
  • Potencjalny nabywca może odnieść wrażenie, że jeśli tyle biur nieruchomości stara się sprzedać tę samą ofertę, z nieruchomością może być jakiś problem, 
  • Mamy bałagan w ofercie, ponieważ każde biuro zrobi swój opis nieruchomości a porównując je wszystkie, brak jest spójności.

 

Nie licz też na raporty z przeprowadzonych działań lub skomplikowane strategie  marketingowo sprzedażowe, ponieważ najzwyczajniej nie ma na to czasu. Pośrednik pracujący na tego typu umowach ma do obsługi kilkanaście lub kilkadziesiąt ofert jednocześnie. Naprawdę myślisz, że na każdej nieruchomości skupia się wystarczająco dokładnie pilnując tej transakcji w odpowiedni sposób?

 

Sprzedaż nieruchomości nie należy do łatwych zadań. Warto przy tym wspomóc się wiedzą i doświadczeniem profesjonalistów i podpisać wyłączność z pośrednikiem, który wzbudzi Twoje zaufanie.

 

Proces sprzedaży bywa długi i żmudny. Samo ogłoszenie na portalu dedykowanym dla sprzedaży nieruchomości to tylko ułamek pracy, którą wykonuje pośrednik. Zanim dojdzie do transakcji, ma on przed sobą jeszcze szereg różnorodnych działań. Pamiętaj, że warto podpisać umowę na wyłączność!

 

Nie bez powodu umowa  na wyłączność nazywana jest umową zaufania. Taki rodzaj współpracy bowiem, to wzajemna relacja pośrednika i sprzedającego, która ma prowadzić do osiągniecia wspólnego celu. Wyłączność to zaufana współpraca, tworzenie zespołu, który gra do wspólnej bramki. A nie kwestia przypadku. 

 

Jeśli zatem jesteś właścicielem nieruchomości i zastanawiasz się, który rodzaj umowy wybrać do współpracy z biurem nieruchomości, zacznij od weryfikacji rynku. Sprawdź jak działają biura, które Cię interesują i dokonaj wyboru dobrego biura nieruchomości na podstawie wnikliwej analizy. Zawarcie umowy pośrednictwa powinno być bowiem pewną decyzją. 

 

Polityka cookies

Polityka Prywatności

Copyright © 2024 Simple Investment Nieruchomości. All rights reserved.